Program Advisory Committees

Role of Program Advisory Committees (PDF)

Committees

 

Information Intermediation and Instruction

Faculty Leads: Dr. Shelly BuchananDr. Lili Luo

Information Intermediation and Instruction Committee Members:

  • Ann Agee, Reference Librarian, King Library, San Jose State University, California
  • Karen Kaufmann, Research & Instruction Faculty Librarian, Seminole State University, Florida
  • Maria Otero-Boisvert, Principal, Strategic Library Leadership, Illinois & Lecturer, SJSU iSchool, California
  • Scott Walter, University Librarian, De Paul University, Illinois

 

Knowledge Organization

Faculty Leads:  Dr. Mary Bolin;  Dr. Virginia Tucker

Knowledge Organization Committee Members:

  • Jee-Huan Davis, Associate University Librarian for Collections, Villanova University, Villanova, PA
  • Cory Laurence, Search Analyst, Apple Computer, Cupertino CA
  • Cathy Rimer-Surles, Assistant Director for Contracts and Licensing, Duke University Press, Durham NC
  • Anping (Annie) Wu, Head of Metadata and Digitization Services, University of Houston Libraries

 

Leadership and Management

Faculty Leads:  Dr.Sue Alman;   Dr.Deborah Hicks;  Dr.Cheryl Stenstrom

Leadership and Management Committee Members:

  • Amanda Folk, Assistant Professor, Head, Teaching & Learning Faculty, Ohio State University Library
  • Melissa Fraser-Arnott, Chief, Integrated Reference Services at the Library of Parliament, Canada
  • Mary Nino, Associate Dean (Former) San José State University Library San José, California
  • Kelvin Watson, Broward County Libraries Director, Florida
  • Daphne Wood, Director, Planning & Organizational Development Vancouver Public Library, Canada

 

Management, Digitization, and Preservation of Cultural Heritage and Records

Faculty Leads:  Dr. Pat Franks;  Jason Kaltenbacher;  Lori Lindberg;  Alyce Scott

Management, Digitization, and Preservation of Cultural Heritage and Records Committee Members:

  • Sandra E. Broady-Rudd, CRM, ERM, Information Risk Management (IRM), Wells Fargo, Pardeeville, WI
  • Mary Beth Herkert, CRM, CA, Oregon State Archivist Oregon State Archives, Oregon Secretary of State Salem, OR
  • Jennifer Hain Teper, Velde Professor and Head of Preservation Services, University of Illinois Libraries, Urbana, IL

 

Teacher-Librarianship

TL Coordinator: Dr. Mary Ann Harlan

Teacher-Librarianship Committee Members:

  • Becca Todd, District Library Coordinator Berkeley Unified School District Berkeley California
  • Crystal Miranda, Library/Information Literacy Curriculum Leader Long Beach Unified School District Long Beach, CA
  • George Pilling, District Library Media Technology Manager Visalia United School District Visalia, California
  • Connie Williams, Teacher Librarian Petaluma High School Petaluma, California

 

Technology

Faculty Leads:  Debbie Faires;  Dr. Michael Stephens

Technology Committee Members:

  • Erin Berman, Innovations Manager, San Jose Public Library
  • John Blyberg, Assistant Director for Innovation and User Experience, Darien Library Darien, CT
  • Blake Carver, Senior System Administrator, LYRASIS Atlanta, GA
  • Sarah Houghton, Director of Discovery and Delivery, California Digital Library
  • Bohyun KimChief Technology Officer and Associate Professor at University of Rhode Island Libraries

 

Youth Services

Faculty Lead: Dr. Anthony Bernier

Youth Services Committee Members:

  • Jeanie Austin, Jail and Reentry Services Librarian, San Francisco Public Library, California
  • Erik Berman, YA Services Coordinator, Alameda County Public Library, California
  • Christine Caputo, Chief Youth Services and Programs, Free Library of Philadelphia, Pennsylvania
  • Sarah Hill, Information Services Librarian, Lake Land College, Mattoon, Illinois
  • Renee McGrath, Youth Services Manager, Nassau Library System, New York
  • Angel Tucker, Youth Services Manager, Johnson County Public Library, Merriam, Kansas

 

Master's in Archives and Records Administration (MARA)

Program Coordinator: Dr. Patricia C. Franks, CRM
MARA Faculty: Dr. Lisa Daulby; Jason Kaltenbacher

MARA Committee Members:

  • Geof Huth, Chief Records Officer, NYS Unified Court System New York, NY
  • Connie Jaschek-Rodriguez, Policy & Awareness Program Manager Records & Information Management Services, Ernst & Young LLP Los Angeles, CA
  • Tanya Marshall, State Archivist and Director, Vermont State Archives & Records Administration Montpelier, VT
  • Linda Muller, Vice President, Records and Information Management, IST, Atlanta, GA
  • Robert McLauchlin, Director of Records Management, Burnet, Duckworth, & Palmer LLP, Calgary, Alberta, Canada
  • Matt Veatch, State Archivist, Kansas Historical Society, Tokepa, KS

 

[top]