Program Advisory Committees

Role of Program Advisory Committees (PDF)

Committees

 

Information Intermediation and Instruction

Faculty Lead:  Dr. Lili Luo

Information Intermediation and Instruction Committee Members:

  • Heidi LM Jacobs, Information Literacy Librarian Leddy Library, University of Windsor, Canada
  • Ann Agee, Reference Librarian King Library, San Jose State University, California
  • Barbara Fister, Academic Librarian Gustavus Adolphus College, Minnesota
  • Alison Miller, WISE Coordinator School of Information Studies, Syracuse University, New York
  • Scott Walter, University Librarian De Paul University, Illinois

 

Knowledge Organization

Faculty Leads:  Dr. Mary Bolin;  Dr. Virginia Tucker

Knowledge Organization Committee Members:

  • Jee-Huan Davis, Associate University Librarian for Collections, Villanova University, Villanova, PA
  • Cory Laurence, Search Analyst, Apple Computer, Cupertino CA
  • Cathy Rimer-Surles, Assistant Director for Contracts and Licensing, Duke University Press, Durham NC
  • Anping (Annie) Wu, Head of Metadata and Digitization Services, University of Houston Libraries

 

Leadership and Management

Faculty Leads:  Dr.Sue Alman;  Dr.Cheryl Stenstrom

Leadership and Management Committee Members:

  • Amanda Folk, Director, Millstein Library and Coordinator, Regional ULS Libraries University of Pittsburgh, Greensburg, Pennsylvania
  • Melissa Fraser-Arnott, Librarian Office of the Privacy Commissioner of Canada
  • Mary Nino, Associate Dean (Former) San José State University Library San José, California
  • Daphne Wood, Director, Planning & Organizational Development Vancouver Public Library, Canada

 

Management, Digitization, and Preservation of Cultural Heritage and Records

Faculty Leads:  Dr. Pat Franks;  Jason Kaltenbacher;  Lori Lindberg;  Alyce Scott

Management, Digitization, and Preservation of Cultural Heritage and Records Committee Members:

  • Sandra E. Broady-Rudd, CRM, ERM, Information Risk Management (IRM), Wells Fargo, Pardeeville, WI
  • Mary Beth Herkert, CRM, CA, Oregon State Archivist Oregon State Archives, Oregon Secretary of State Salem, OR
  • Jennifer Hain Teper, Velde Professor and Head of Preservation Services, University of Illinois Libraries, Urbana, IL

 

Teacher-Librarianship

TL Coordinator: Dr. Mary Ann Harlan

Teacher-Librarianship Committee Members:

  • Becca Todd, District Library Coordinator Berkeley Unified School District Berkeley California
  • Crystal Miranda, Library/Information Literacy Curriculum Leader Long Beach Unified School District Long Beach, CA
  • George Pilling, District Library Media Technology Manager Visalia United School District Visalia, California
  • Connie Williams, Teacher Librarian Petaluma High School Petaluma, California

 

Technology

Faculty Leads:  Debbie Faires;  Dr. Michael Stephens

Technology Committee Members:

  • John Blyberg, Assistant Director for Innovation and User Experience, Darien Library Darien, CT
  • Chad Boeninger, Head of Reference,Business Librarian Alden Library, Ohio University Athens, Ohio
  • Blake Carver, Senior System Administrator, LYRASIS Atlanta, GA
  • Sarah Houghton, Director, San Rafael Public Library San Rafael, CA
  • Brian Kenney, Director White Plains Public Library White Plains, NY
  • Judy O'Connell, Programs Director Charles Sturt University Sydney, Australia

 

Youth Services

Faculty Lead: Dr. Anthony Bernier

Youth Services Committee Members:

  • Amy Sonnie, Outreach Librarian, Oakland Public Library, California
  • RoseMary Honnold, Editor-in-Chief, VOYA
  • Danielle Lehman, English, Journalism, EDL Teacher, Arcata High School, Arcata, California
  • Kendra Jones, Co-chair ALASC Diversity Task Force; Youth and Family Services Coordinator, Timberland Regional Library. Washington
  • Andrew Medlar, Assistant Chief, Technology, Content and Innovation, Chicago Public Library, Illinois

 

Master's in Archives and Records Administration (MARA)

Program Coordinator: Dr. Patricia C. Franks, CRM
MARA Faculty: Dr. Lisa Daulby; Jason Kaltenbacher

MARA Committee Members:

  • Geof Huth, Chief Records Officer, NYS Unified Court System New York, NY
  • Connie Jaschek-Rodriguez, Policy & Awareness Program Manager Records & Information Management Services, Ernst & Young LLP Los Angeles, CA
  • Tanya Marshall, State Archivist and Director, Vermont State Archives & Records Administration Montpelier, VT
  • Linda Muller, Vice President, Records and Information Management, IST, Atlanta, GA
  • Robert McLauchlin, Director of Records Management, Burnet, Duckworth, & Palmer LLP, Calgary, Alberta, Canada

 

Certificate in Big Data

Program Coordinator: Dr. Michelle Chen

Big Data Committee Members:

  • Dr. Natasha Balac, Director of Predictive Analytics Center of Excellence, San Diego Supercomputer Center; Founder, President and CEO, Data Insight Discovery, Inc.
  • Dr. Jike Chong, Chief Data Scientist, Yirendai; Adjunct Professor, Carnegie Mellon University
  • Dr. Wendy Kan, Data Scientist, Kaggle
  • Dr. Glen Mules, Adjunct Professor, Iona College
  • Ms. Jennifer Roth, Director of Higher Education, Splunk

[top]